Další dvě rady pro spokojenější život v době koronaviru

Minule jsme si řekli, jak se dnešní době nenudit, ale užívat si dnešního dne. Věnovat se koníčkům, rodině, restům a radovat se z toho, co máme.

Přes všechno na nás občas padne strach z toho, co můžeme v dalších dnech a měsících čekat? Co se stane s ekonomikou? S naší rodinou? Prázdninami? Prací?

Pokud se bojíte, co bude, je na čase zamyslet se nad tím, co můžeme ovlivnit a co už je mimo naši kontrolu. A pak se věnovat věcem, které ovlivnit můžeme. Timothy Gallway, zakladatel koučinku, má pro tuhle situaci tři skvělé otázky. Sám je nazývá Tři otázky na míru kontroly:

1. Co nemám pod kontrolou?

Jak se bude šířit vir, jaká opatření přijme vláda, jestli bude svítit sluníčko, co si myslí partner.

2. Co se pokouším kontrolovat?

Chování svých dětí, svou náladu, počet hodin strávených u televize, množství vyhledávaných informací.

3. Co mohu kontrolovat, ale nedělám to?

Svůj denní režim, dodržování denního řádu, zda nosím roušku a myji si ruce před každým jídlem.

Třetí otázka nám dává svobodu. Pomocí ní zjišťujeme, kolik máme možností a že se vždy dá dělat více, než jsme si mysleli a rozhodně nejsme bezmocní. I když se zdá situace sebehorší, vždy najdeme více příležitostí. Třeba teď se mohu jít pro radost projít, dát na internet inzerát s rouškami k darování, vymyslet si novou práci, zahrát si s dětmi lodě.

Nechtějme změnit druhé, stejně se nám to nepovede. Můžeme je maximálně ovlivnit, ale to je jiná kapitola. Raději změňme svůj způsob myšlení a netrapme se věcmi, které nezměníme.

Že vás i přes to trápí to, co nemůžete nezměnit? Dobře tedy, mám pro vás tři tajné otázky. Přečtěte si je a hned teď, dříve než budete číst dál, na ně odpovězte:

  • Co nejhoršího se může stát, když se moje obavy vyplní?
  • Co nejlepšího se může stát, když se obavy vyplní?
  • Co se nejpravděpodobněji stane?

Řekla jsem nečíst dál, dokud si neodpovíte 🙂

Jste nyní klidnější? Že ta nejhorší varianta není tak zlá a dokonce můžete udělat kroky, aby se nestala? V tom případě vás chválím za aktivní přemýšlení při čtení!

Když vše shrneme, je dobré si uvědomit, že ani nejhorší varianta našich představ není katastrofou a můžeme proti tomu, aby se uskutečnila, udělat spoustu věcí. A hlavně – netrapme se tím, co ovlivnit nemůžeme, ale zaměřme se na věci, které kontrolovat můžeme a neděláme to. A radujme se 🙂

Začněte psát zde...

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů